تجهیزات آزمایشگاهی

سواب(swab) چیست؟

یک وسیله بسیار ساده شبیه گوش پاک کن های معمولی جهت نمونه برداری که دارای دو قسمت است، یک قسمت سر و یک قسمت بدنه ی آن که هر کدام انواع متفاوتی دارند.

 

کاربردها :

 

  • نمونه برداری از بدن فرد بیمار (نمونه بافت های ملتهب و ترشحات حلق، نازوفارنکس، چشم، گوش، رکتوم یا زخم).

 

  • میکروارگانیسم ها به محیط کشت.

 

  • جهت نمونه برداری در مواردی که نمی توان از آنس و لوپ استفاده کرد.

 

  • پخش نمونه در محیط کشت.

 

  • نمونه برداری از حلق و بینی جهت تست کوید19 ( کرونا).

 

انواع سوآب از نظر سر نمونه بردار :

 

1) Cotton Tipped Swab (سوآب پنبه)

 

سوآب با سر پنبه ای برای کشت میکروب در آزمایشگاه و در بررسی صحنه جرم استفاده می شود. سوآب های با نخ پنبه ای بسیار جاذب، نرم، کم هزینه و ایمن هستند.

 

2) Rayon Tipped Swabs (سوآب ریون)

 

ریون الیاف مصنوعی است که از خمیر چوب تولید می شود. این برای مجموعه نمونه ها بسیار مورد قبول است.ریون در حالی که از مواد طبیعی تولید می شود، فرایند تولید آن باعث حذف هر مؤلفه ای می شود که می تواند به نمونه آسیب برساند یا در حمل و نقل نمونه و یا پردازش نمونه اختلال ایجاد کند.

 

3) Polyester Tipped Swabs (Dacron) (سوآب داکرون)

 

سواب داکرون با توجه به ماهیت سنتزی خود نه تنها جاذب خوبی برای نمونه برداری است بلکه فاقد هرگونه ماده آلرژی زا برای نمونه گیری از داخل بینی و داخل حلق بوده و فاقد ترکیبات مهارگر PCR است به همین علت یکی از پرکاربردترین انواع سواپ است.

 

4) Flocked Tipped Swabs (سوآب فلاکد)

 

ساختار براش مانند سواب های flocked به طور موثری نمونه های موکوزی و سلول ها را جذب و جمع آوری می کند و به محض قرار دادن سواب در محیط ترانسفر ویروس، نمونه ها را در محیط پخش می کند.سواب flocked نوع کوچک برای نمونه های نازوفارنکس ایده آل است وهمچنین سواب flocked با اندازه استاندارد برای نمونه گیری اوروفارنکس مناسب است.

 

5) Foam Tipped Swabs (سوآب فوم)

 

فوم پلی اورتان به عنوان یک سواب عالی برای تشخیص شناخته شده است. فوم در انواع تخلخل به صورت ورق تولید می شود و از سیلیکون آمید یا DOP ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *